Living it Live
SiTiming from SPORTident
SiTiming from SPORTident
Results for ADF XCO - 2018 - 24-Oct-2018 - Provisional
...return to index
Class Results
Female
Results
Pos
No.
Name
Team
Gender
Laps
Time
1st
28
Taryn Dickens
Navy-SMN
3
76:12.57
2nd
46
Nicola Harford
3
77:51.30
3rd
6
Melinda Cannavo
Air Force-CPL
3
79:47.36
4th
88
Elisabeth Quinn
Navy-LCDR
3
92:14.88
129
Wendy Catlin
2
DNF
117
Cathryn von Samorzewski
Navy-SMN
1
DNF
Super Masters 50-59yrs
Results
Pos
No.
Name
Team
Gender
Laps
Time
1st
42
Richard Haines
Air Force-GPCAPT
3
60:53.63
2nd
124
Vincent Wheeleer
3
69:57.32
Masters 40-49yrs
Results
Pos
No.
Name
Team
Gender
Laps
Time
1st
120
Rowan Walker
4
69:22.19
2nd
118
Marc Vroomans
4
69:29.50
3rd
21
Jamie Burton
Air Force-FSGT
4
69:29.96
4th
104
Steven Smith
Air Force-LAC
4
70:40.97
5th
50
Paul Hollander
Air Force-FSGT
4
73:45.14
6th
90
Allan Ranford
Air Force-WOFF
4
83:16.69
7th
121
Rod Wallace
Air Force-WOFF
4
84:15.38
97
Stephen Rosewarne
Air Force-CPL
3
DNF
102
Russ Scutchings
Army-MAJ
1
DNF
Veterans 30-39yrs
Results
Pos
No.
Name
Team
Gender
Laps
Time
1st
125
Joshua White
Army-SGT
4
69:48.30
2nd
29
Ty Domin
Army-MAJOR
4
70:32.45
3rd
24
Joshua Clauss
Army-CPL
4
71:14.95
4th
100
Cameron Schmid
Navy-CPO
4
71:24.82
5th
14
Jonathan Battle
Army-WO2
4
72:50.16
6th
35
James Ford
Army-MAJ
4
73:43.89
7th
98
Thomas Rundle
4
73:52.30
8th
4
Kent Browning
Navy-LCDR
4
79:16.04
9th
101
Daniel Scott
Air Force-CPL
4
82:55.19
10th
115
Matt van Hilst
Air Force-FSGT
4
83:16.34
11th
110
Adam Terry
4
86:04.13
12th
55
Daniel Jolly
4
108:51.32
40
Daniel Groves
3
DNF
133
Matthew Tranter-Edwards
3
DNF
38
Peter Goodwin
Army-CPL
3
DNF
111
Brett Thompson
Air Force-LAC
3
DNF
Elite
Results
Pos
No.
Name
Team
Gender
Laps
Time
1st
78
Adam Nelson
Air Force-FLTLT
5
83:35.74
2nd
79
Michael Olsen
Air Force-SQNLDR
5
83:35.84
3rd
73
james Miller
Army-Sgt
5
85:28.35
4th
5
Thomas Phelan
Air Force-LAC
5
88:46.50
5th
16
Thomas Beddome
5
90:52.39
59
Leon Lamott
Army-PTE
3
DNF
31
Andrew Duncan
1
DNF
Course Results
XCO 3 laps
Results
Pos
No.
Name
Team
Gender
Class
Laps
Time
1st
42
Richard Haines
Air Force-GPCAPT
Super Masters 50-59yrs
3
60:53.63
2nd
124
Vincent Wheeleer
Super Masters 50-59yrs
3
69:57.32
3rd
28
Taryn Dickens
Navy-SMN
Female
3
76:12.57
4th
46
Nicola Harford
Female
3
77:51.30
5th
6
Melinda Cannavo
Air Force-CPL
Female
3
79:47.36
6th
88
Elisabeth Quinn
Navy-LCDR
Female
3
92:14.88
129
Wendy Catlin
Female
2
DNF
117
Cathryn von Samorzewski
Navy-SMN
Female
1
DNF
XCO 4 Laps
Results
Pos
No.
Name
Team
Gender
Class
Laps
Time
1st
120
Rowan Walker
Masters 40-49yrs
4
69:22.19
2nd
118
Marc Vroomans
Masters 40-49yrs
4
69:29.50
3rd
21
Jamie Burton
Air Force-FSGT
Masters 40-49yrs
4
69:29.96
4th
125
Joshua White
Army-SGT
Veterans 30-39yrs
4
69:48.30
5th
29
Ty Domin
Army-MAJOR
Veterans 30-39yrs
4
70:32.45
6th
104
Steven Smith
Air Force-LAC
Masters 40-49yrs
4
70:40.97
7th
24
Joshua Clauss
Army-CPL
Veterans 30-39yrs
4
71:14.95
8th
100
Cameron Schmid
Navy-CPO
Veterans 30-39yrs
4
71:24.82
9th
14
Jonathan Battle
Army-WO2
Veterans 30-39yrs
4
72:50.16
10th
35
James Ford
Army-MAJ
Veterans 30-39yrs
4
73:43.89
11th
50
Paul Hollander
Air Force-FSGT
Masters 40-49yrs
4
73:45.14
12th
98
Thomas Rundle
Veterans 30-39yrs
4
73:52.30
13th
4
Kent Browning
Navy-LCDR
Veterans 30-39yrs
4
79:16.04
14th
101
Daniel Scott
Air Force-CPL
Veterans 30-39yrs
4
82:55.19
15th
115
Matt van Hilst
Air Force-FSGT
Veterans 30-39yrs
4
83:16.34
16th
90
Allan Ranford
Air Force-WOFF
Masters 40-49yrs
4
83:16.69
17th
121
Rod Wallace
Air Force-WOFF
Masters 40-49yrs
4
84:15.38
18th
110
Adam Terry
Veterans 30-39yrs
4
86:04.13
19th
55
Daniel Jolly
Veterans 30-39yrs
4
108:51.32
40
Daniel Groves
Veterans 30-39yrs
3
DNF
133
Matthew Tranter-Edwards
Veterans 30-39yrs
3
DNF
38
Peter Goodwin
Army-CPL
Veterans 30-39yrs
3
DNF
111
Brett Thompson
Air Force-LAC
Veterans 30-39yrs
3
DNF
97
Stephen Rosewarne
Air Force-CPL
Masters 40-49yrs
3
DNF
102
Russ Scutchings
Army-MAJ
Masters 40-49yrs
1
DNF
XCO Elite
Results
Pos
No.
Name
Team
Gender
Class
Laps
Time
1st
78
Adam Nelson
Air Force-FLTLT
Elite
5
83:35.74
2nd
79
Michael Olsen
Air Force-SQNLDR
Elite
5
83:35.84
3rd
73
james Miller
Army-Sgt
Elite
5
85:28.35
4th
5
Thomas Phelan
Air Force-LAC
Elite
5
88:46.50
5th
16
Thomas Beddome
Elite
5
90:52.39
59
Leon Lamott
Army-PTE
Elite
3
DNF
31
Andrew Duncan
Elite
1
DNF
Back to Top