Results for ADF Gravity Enduro - 2018 - 25-Oct-2018 - Provisional

...return to index

Class Results

Elite

Overall

Pos No. Name Team Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3
1st 13 James Bashford Navy-LEUT 11:34.48   4:00.65 1st 4:53.51 1st 2:40.32 1st
2nd 65 Dale Lumsden Army-LT 12:20.16 +0:45.68 4:13.46 3rd 5:09.96 2nd 2:56.74 2nd
3rd 11 Jackson Armitage Navy-AB 12:50.05 +1:15.57 4:20.63 4th 5:13.39 3rd 3:16.03 5th
4th 103 Cameron Shilton Army-CAPT 12:57.55 +1:23.07 4:24.44 5th 5:22.37 4th 3:10.74 4th
5th 22 Simon Campbell Air Force-LAC 13:29.02 +1:54.54 4:07.34 2nd 6:17.86 6th 3:03.82 3rd
6th 16 Thomas Beddome   15:35.57 +4:01.09 5:01.95 6th 6:10.62 5th 4:23.00 6th
  130 Luke Sypott                  

Female

Overall

Pos No. Name Team Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3
1st 19 Sarah Booth Air Force-CPL 13:45.45   4:40.59 1st 5:33.32 1st 3:31.54 1st
2nd 117 Cathryn von Samorzewski Navy-SMN 20:48.70 +7:03.25 6:02.43 3rd 7:23.17 2nd 7:23.10 3rd
3rd 6 Melinda Cannavo Air Force-CPL 27:01.31 +13:15.86 7:28.46 4th 11:04.95 3rd 8:27.90 4th
4th 28 Taryn Dickens Navy-SMN 27:22.00 +13:36.55 5:57.18 2nd 14:56.99 4th 6:27.83 2nd

Just Indi

Overall

Pos No. Name Team Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3
1st 2000 Julia Indi Boer   13:21.80   4:34.60 1st 5:28.69 1st 3:18.51 1st

Masters 40-49yrs

Overall

Pos No. Name Team Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3
1st 70 Tim Marino   13:02.17   4:15.70 1st 5:22.09 1st 3:24.38 1st
2nd 80 David O'Toole Navy-LCDR 13:51.06 +0:48.89 4:32.16 2nd 5:30.40 2nd 3:48.50 2nd
3rd 43 Ben Hall Navy-CPO 14:15.54 +1:13.37 4:42.57 4th 5:44.16 3rd 3:48.81 3rd
4th 3 Brett Postlethwaite Army-WO2 14:33.43 +1:31.26 4:38.46 3rd 5:56.62 4th 3:58.35 4th
5th 109 Darren Taylor Air Force-FLTLT 15:46.27 +2:44.10 5:01.99 5th 6:14.13 5th 4:30.15 5th
6th 17 Steven Bernat Air Force-CPL 18:16.36 +5:14.19 5:28.11 7th 6:45.04 7th 6:03.21 7th
7th 123 Michael Wenzel Navy-POAVN 18:17.88 +5:15.71 5:16.79 6th 7:05.29 8th 5:55.80 6th
8th 52 Graham Ireland Air Force-AC 18:25.67 +5:23.50 5:30.62 8th 6:33.49 6th 6:21.56 8th
9th 27 Peter Denney Navy-AB 20:42.31 +7:40.14 6:17.31 9th 7:26.32 9th 6:58.68 9th
  73 james Miller Army-Sgt DNF              

Veterans 30-39yrs

Overall

Pos No. Name Team Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3
1st 113 Corey Tonkin Army-SGT 12:22.48   4:15.97 4th 5:06.30 1st 3:00.21 1st
2nd 24 Joshua Clauss Army-CPL 12:25.99 +0:03.51 4:14.68 3rd 5:08.42 2nd 3:02.89 2nd
3rd 41 Shane Groves Army-SGT 12:35.72 +0:13.24 4:10.39 1st 5:21.00 3rd 3:04.33 3rd
4th 100 Cameron Schmid Navy-CPO 12:50.83 +0:28.35 4:14.32 2nd 5:29.17 4th= 3:07.34 4th
5th 110 Adam Terry   13:14.32 +0:51.84 4:28.25 6th 5:29.17 4th= 3:16.90 5th
6th 83 Edward Pearce Air Force-LAC 13:33.54 +1:11.06 4:27.57 5th 5:35.26 6th 3:30.71 6th
7th 99 Alex Ryan   14:11.07 +1:48.59 4:39.91 7th 5:53.67 9th 3:37.49 8th
8th 61 Joseph Laycock Army-WO2 14:19.09 +1:56.61 4:46.80 10th 5:44.20 7th 3:48.09 11th
9th 20 Mark Boyle Air Force-CPL 14:20.65 +1:58.17 4:42.89 8th 5:55.20 10th 3:42.56 10th
10th 47 John Harvey   14:21.94 +1:59.46 4:49.85 12th 6:00.64 12th 3:31.45 7th
11th 91 Christopher Rathgen Air Force-LAC 14:33.31 +2:10.83 4:46.25 9th 5:55.53 11th 3:51.53 12th
12th 92 Luke Redman Air Force-LAC 14:44.81 +2:22.33 4:52.55 13th 5:49.42 8th 4:02.84 13th
13th 36 Simon French Navy-AB 14:46.00 +2:23.52 4:48.96 11th 6:16.03 15th 3:41.01 9th
14th 125 Joshua White Army-SGT 15:23.66 +3:01.18 4:54.84 14th 6:05.21 13th 4:23.61 16th
15th 62 Nathan Lissing Army-SGT 15:25.00 +3:02.52 4:55.75 15th 6:06.32 14th 4:22.93 15th
16th 71 Tony Medina Army-PTE 15:30.18 +3:07.70 4:59.36 16th 6:26.43 16th 4:04.39 14th
17th 18 Nils Birkmann   17:07.05 +4:44.57 5:43.65 20th 6:36.06 17th 4:47.34 17th
18th 69 Chris McCullough Air Force-FLTLT 17:14.99 +4:52.51 5:09.47 17th 6:42.63 18th 5:22.89 19th
19th 40 Daniel Groves   17:38.77 +5:16.29 5:36.86 19th 6:44.60 20th 5:17.31 18th
  101 Daniel Scott Air Force-CPL DNF   5:17.25 18th 6:43.79 19th    

Young Guns 19-29yrs

Overall

Pos No. Name Team Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3
1st 12 Wade Bailey Army-CFN 12:57.34   4:22.61 1st 5:23.54 1st 3:11.19 1st
2nd 107 Jonathan Swadling Air Force-LAC 13:43.24 +0:45.90 4:41.53 4th 5:42.27 3rd 3:19.44 2nd
3rd 94 Hayden Rick Army-CFN 13:56.26 +0:58.92 4:43.04 5th 5:41.13 2nd 3:32.09 3rd
4th 132 Rory Davis   14:06.66 +1:09.32 4:23.78 2nd 6:05.38 5th 3:37.50 4th
5th 5 Thomas Phelan Air Force-LAC 14:34.62 +1:37.28 4:36.65 3rd 5:51.76 4th 4:06.21 6th
6th 84 Mitchell Petty   15:27.03 +2:29.69 5:03.48 7th 6:12.05 6th 4:11.50 7th
7th 95 Angus Rogers Army-OCDT 15:27.17 +2:29.83 5:03.01 6th 6:19.08 7th 4:05.08 5th
8th 106 Stuart Stretton   18:29.76 +5:32.42 5:38.05 9th 6:57.03 8th 5:54.68 8th
  26 Tom Corlis Navy-LEUT DNF   5:03.87 8th 9:32.39 9th    
Course Results

Enduro

Overall

Pos No. Name Team Class Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3
1st 13 James Bashford Navy-LEUT Elite 11:34.48   4:00.65 1st 4:53.51 1st 2:40.32 1st
2nd 65 Dale Lumsden Army-LT Elite 12:20.16 +0:45.68 4:13.46 4th 5:09.96 4th 2:56.74 2nd
3rd 113 Corey Tonkin Army-SGT Veterans 30-39yrs 12:22.48 +0:48.00 4:15.97 8th 5:06.30 2nd 3:00.21 3rd
4th 24 Joshua Clauss Army-CPL Veterans 30-39yrs 12:25.99 +0:51.51 4:14.68 6th 5:08.42 3rd 3:02.89 4th
5th 41 Shane Groves Army-SGT Veterans 30-39yrs 12:35.72 +1:01.24 4:10.39 3rd 5:21.00 6th 3:04.33 6th
6th 11 Jackson Armitage Navy-AB Elite 12:50.05 +1:15.57 4:20.63 9th 5:13.39 5th 3:16.03 10th
7th 100 Cameron Schmid Navy-CPO Veterans 30-39yrs 12:50.83 +1:16.35 4:14.32 5th 5:29.17 11th= 3:07.34 7th
8th 12 Wade Bailey Army-CFN Young Guns 19-29yrs 12:57.34 +1:22.86 4:22.61 10th 5:23.54 9th 3:11.19 9th
9th 103 Cameron Shilton Army-CAPT Elite 12:57.55 +1:23.07 4:24.44 12th 5:22.37 8th 3:10.74 8th
10th 70 Tim Marino   Masters 40-49yrs 13:02.17 +1:27.69 4:15.70 7th 5:22.09 7th 3:24.38 14th
11th 110 Adam Terry   Veterans 30-39yrs 13:14.32 +1:39.84 4:28.25 14th 5:29.17 11th= 3:16.90 11th
12th 2000 Julia Indi Boer   Just Indi 13:21.80 +1:47.32 4:34.60 16th 5:28.69 10th 3:18.51 12th
13th 22 Simon Campbell Air Force-LAC Elite 13:29.02 +1:54.54 4:07.34 2nd 6:17.86 34th 3:03.82 5th
14th 83 Edward Pearce Air Force-LAC Veterans 30-39yrs 13:33.54 +1:59.06 4:27.57 13th 5:35.26 15th 3:30.71 15th
15th 107 Jonathan Swadling Air Force-LAC Young Guns 19-29yrs 13:43.24 +2:08.76 4:41.53 21st 5:42.27 17th 3:19.44 13th
16th 19 Sarah Booth Air Force-CPL Female 13:45.45 +2:10.97 4:40.59 20th 5:33.32 14th 3:31.54 17th
17th 80 David O'Toole Navy-LCDR Masters 40-49yrs 13:51.06 +2:16.58 4:32.16 15th 5:30.40 13th 3:48.50 24th
18th 94 Hayden Rick Army-CFN Young Guns 19-29yrs 13:56.26 +2:21.78 4:43.04 24th 5:41.13 16th 3:32.09 18th
19th 132 Rory Davis   Young Guns 19-29yrs 14:06.66 +2:32.18 4:23.78 11th 6:05.38 28th 3:37.50 20th
20th 99 Alex Ryan   Veterans 30-39yrs 14:11.07 +2:36.59 4:39.91 19th 5:53.67 22nd 3:37.49 19th
21st 43 Ben Hall Navy-CPO Masters 40-49yrs 14:15.54 +2:41.06 4:42.57 22nd 5:44.16 18th 3:48.81 25th
22nd 61 Joseph Laycock Army-WO2 Veterans 30-39yrs 14:19.09 +2:44.61 4:46.80 26th 5:44.20 19th 3:48.09 23rd
23rd 20 Mark Boyle Air Force-CPL Veterans 30-39yrs 14:20.65 +2:46.17 4:42.89 23rd 5:55.20 23rd 3:42.56 22nd
24th 47 John Harvey   Veterans 30-39yrs 14:21.94 +2:47.46 4:49.85 28th 6:00.64 26th 3:31.45 16th
25th 91 Christopher Rathgen Air Force-LAC Veterans 30-39yrs 14:33.31 +2:58.83 4:46.25 25th 5:55.53 24th 3:51.53 26th
26th 3 Brett Postlethwaite Army-WO2 Masters 40-49yrs 14:33.43 +2:58.95 4:38.46 18th 5:56.62 25th 3:58.35 27th
27th 5 Thomas Phelan Air Force-LAC Young Guns 19-29yrs 14:34.62 +3:00.14 4:36.65 17th 5:51.76 21st 4:06.21 31st
28th 92 Luke Redman Air Force-LAC Veterans 30-39yrs 14:44.81 +3:10.33 4:52.55 29th 5:49.42 20th 4:02.84 28th
29th 36 Simon French Navy-AB Veterans 30-39yrs 14:46.00 +3:11.52 4:48.96 27th 6:16.03 33rd 3:41.01 21st
30th 125 Joshua White Army-SGT Veterans 30-39yrs 15:23.66 +3:49.18 4:54.84 30th 6:05.21 27th 4:23.61 35th
31st 62 Nathan Lissing Army-SGT Veterans 30-39yrs 15:25.00 +3:50.52 4:55.75 31st 6:06.32 29th 4:22.93 33rd
32nd 84 Mitchell Petty   Young Guns 19-29yrs 15:27.03 +3:52.55 5:03.48 36th 6:12.05 31st 4:11.50 32nd
33rd 95 Angus Rogers Army-OCDT Young Guns 19-29yrs 15:27.17 +3:52.69 5:03.01 35th 6:19.08 35th 4:05.08 30th
34th 71 Tony Medina Army-PTE Veterans 30-39yrs 15:30.18 +3:55.70 4:59.36 32nd 6:26.43 36th 4:04.39 29th
35th 16 Thomas Beddome   Elite 15:35.57 +4:01.09 5:01.95 33rd 6:10.62 30th 4:23.00 34th
36th 109 Darren Taylor Air Force-FLTLT Masters 40-49yrs 15:46.27 +4:11.79 5:01.99 34th 6:14.13 32nd 4:30.15 36th
37th 18 Nils Birkmann   Veterans 30-39yrs 17:07.05 +5:32.57 5:43.65 45th 6:36.06 38th 4:47.34 37th
38th 69 Chris McCullough Air Force-FLTLT Veterans 30-39yrs 17:14.99 +5:40.51 5:09.47 38th 6:42.63 39th 5:22.89 39th
39th 40 Daniel Groves   Veterans 30-39yrs 17:38.77 +6:04.29 5:36.86 43rd 6:44.60 41st 5:17.31 38th
40th 17 Steven Bernat Air Force-CPL Masters 40-49yrs 18:16.36 +6:41.88 5:28.11 41st 6:45.04 42nd 6:03.21 42nd
41st 123 Michael Wenzel Navy-POAVN Masters 40-49yrs 18:17.88 +6:43.40 5:16.79 39th 7:05.29 44th 5:55.80 41st
42nd 52 Graham Ireland Air Force-AC Masters 40-49yrs 18:25.67 +6:51.19 5:30.62 42nd 6:33.49 37th 6:21.56 43rd
43rd 106 Stuart Stretton   Young Guns 19-29yrs 18:29.76 +6:55.28 5:38.05 44th 6:57.03 43rd 5:54.68 40th
44th 27 Peter Denney Navy-AB Masters 40-49yrs 20:42.31 +9:07.83 6:17.31 48th 7:26.32 46th 6:58.68 45th
45th 117 Cathryn von Samorzewski Navy-SMN Female 20:48.70 +9:14.22 6:02.43 47th 7:23.17 45th 7:23.10 46th
46th 6 Melinda Cannavo Air Force-CPL Female 27:01.31 +15:26.83 7:28.46 49th 11:04.95 48th 8:27.90 47th
47th 28 Taryn Dickens Navy-SMN Female 27:22.00 +15:47.52 5:57.18 46th 14:56.99 49th 6:27.83 44th
  101 Daniel Scott Air Force-CPL Veterans 30-39yrs DNF   5:17.25 40th 6:43.79 40th    
  26 Tom Corlis Navy-LEUT Young Guns 19-29yrs DNF   5:03.87 37th 9:32.39 47th    
  130 Luke Sypott   Elite                
  73 james Miller Army-Sgt Masters 40-49yrs DNF